Sponsorlu Bağlantılar:

KPSS Rehberi

Kamu Personel Seçme Sınavı

Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS);
Kamu Kurumlarında görev alacak personeli belirlemek amacıyla yapılan merkezi sınavın adıdır.

• Bu sınav kamu personeli olmanın anahtarıdır. Bu sınav sonucu esas alınarak girilecek mesleğin özelliğine göre farklı alım şekilleri uygulanarak kamu personeli istihdam edilir.

A GRUBU KADRO – B GRUBU KADRO AYRIMI

• Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik’te (A) ve (B) Grubu kadro ayrımına yer verilmiştir.

• (A) grubu kadrolar; mesleğe kamu personel seçme sınavının ardından kurumların kendi özel mevzuatları gereğince gerekli puanı almış adaylar arasında yapılan özel yarışma sınavı (yazılı ve sözlü) ile yardımcı (stajyer)
olarak girilen ve yetiştirme döneminin ardından yapılan yeterlilik sınavında başarı gösterilmesi üzerine asıl unvana ataması yapılan kadrolardır. (Müfettiş yardımcılığı, uzman yardımcılığı, kaymakam adaylığı vb)

• (B) grubu olarak adlandırılan kadrolar ise, kamu personel seçme sınavının ardından ösym başkanlığınca merkezi sistemle ataması yapılan ve başka her hangi bir sınava girilmeksizin göreve başlanılan kadrolardır. (Memur,
koruma ve güvenlik görevlisi, hemşire, mühendis, hizmetli vb.)

KPSS;

• (A) Grubu kadrolara atanacaklar için kurumların kendi mevzuatına göre düzenleyecekleri giriş sınavına kabul edilecekleri belirlemek.

• (B) grubu kadrolara atanmaya esas olacak yerleştirmeyi yapmak amacıyla kullanılacak puanları sağlar.

Kamu Personel Seçme Sınavı
• KPSS’ye ilişkin usul ve esaslar, Devlet Personel Başkanlığı (DPB) ve Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) tarafından müştereken belirlenir.

• KPSS, ÖSYM tarafından yapılır.

• KPSS sonuçları iki yıl süreyle geçerlidir. İki yıl içinde yeni sınav yapılmazsa sonuçlar yeni sınav tarihine kadar geçerli olmaya devam eder. Ancak öğretmen adayları için sınavın geçerlilik süresi 1 yıldır.

• Halihazırda A grubu kadrolar ve Öğretmenlik kadroları ile tüm kadrolara yönelik (genel) olmak üzere iki sınav uygulaması mevcuttur.

Kamu Personel Seçme Sınavı hakkında daha fazla bilgi için KPSS Rehberini inceleyiniz;


memur.pdf 2.76 MB

Sponsorlu Bağlantılar:

Copyright © 1997 - 2012 İşkur iş ilanları Tüm hakları saklıdır. Bu sitenin içeriği, tasarımı ve yazılımı iş kur iş ilanları’a aittir ve telif hakkı kanunlarıyla korunmaktadır. Yazılı izin olmadan kullanılamaz.
Memur Adaylar İçin KPSS Rehberi - iskurkurs.com
KPSS Kamu Kurumlarında görev alacak personeli belirlemek amacıyla yapılan merkezi sınavın adıdır. Bu sınav kamu personeli olmanın anahtarıdır.
kpss, kamu, personel, seçme, sınavı, memur, adayı, rehberi, a, grubu, kadro, b